fbpx

Pierwszy raz na nartach z dzieckiem – jak się przygotować?

Pierwsza przygoda dziecka z nartami potrafi być stresująca, zwłaszcza dla rodziców. Od razu pojawiają się pytania, jak odpowiednio ubrać dziecko na stok narciarski, jak prawidłowo dobrać sprzęt, wybrać lekcje indywidualne czy raczej kurs grupowy? No i wreszcie, jak wesprzeć dziecko podczas nauki, aby był to dla niego przyjemnie spędzony czas, który zachęci do dalszej nauki jazdy…

Wątpliwości jest wiele, dlatego w tym artykule postaramy się dać Ci kilka wskazówek, które z pewnością rozwieją wątpliwości i pozwolą Ci się upewnić, że zarówno Twoje dziecko, jak i Ty jesteście gotowi na to wyzwanie!

Jak ubrać dziecko na narty?

Na początek powiedzmy sobie trochę o odpowiednim ubiorze. Najczęściej popełnianym błędem, który zauważamy na stoku, jest niestety przesadna troska. Martwimy się, że nasze dziecko zmarznie, dlatego często zakładamy mu kilka warstw ubrań, a na to wszystko solidną kurtkę narciarską. Tutaj pojawia się pierwszy błąd. Ubrania, które dziecko nosi na co dzień, nie sprawdzą się na stoku, ponieważ zazwyczaj są to tkaniny bawełniane, które absorbują pot, sprawiając, że dziecku może być zimno.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnej bielizny termoaktywnej, w postaci bluzki z długim rękawem i do tego tak samo termoaktywnych kalesonów. Taka bielizna szybko odparowuje wilgoć, zatrzymuje ciepło przy skórze, szybko schnie, jest przyjemna w dotyku, a co jeszcze ważne, nie ogranicza ruchów dziecka. Komplet bielizny termoaktywnej założony pod kurtkę narciarską lub kombinezon w zupełności wystarczy. Pamiętajmy, że podczas nauki jazdy na nartach, dziecko cały czas jest w ruchu, a sprzęt, którzy ma na nogach też wzmaga wysiłek.

A co z głową? Pod kask najlepiej sprawdzi się specjalna kominiarka, która ochroni przed ewentualnym wiatrem i świetnie sprawdzi się pod kaskiem. Zobacz też strój Kanusia na naszej stronie. To krótki przewodnik i prawdziwa check lista, dzięki której skompletujesz strój dla dziecka.

Jak dobrać sprzęt narciarski dla dziecka?

Pierwsze zdanie, jakie się nasuwa, kiedy mowa o sprzęcie narciarskim dla dziecka to – nie kupuj na wyrost. Pamiętaj, że dziecko w za dużych butach, zbyt obszernej kurtce i spodniach będzie niestety czuło się niekomfortowo, a w każdy ruch będzie musiało włożyć dwa razy więcej wysiłku. Jeżeli chcesz prawidłowo dobrać sprzet narciarski do wzrostu dziecka, zabierz je ze sobą do sklepu i posłuchaj rady specjalistów. Pamięta też, że za małe narty, mogą być zbyt wywrotne i dziecku będzie ciężko utrzymać równowagę, dlatego to bardzo ważne, aby sprzęt narciarki był dobrany do dziecka, tu i teraz. Nie na wyrost. Jeżlei chodzi o ubranie, wiele firm oferuje kurtki i spodnie, które „rosną z dzieckiem” posiadając specjalne zaszewki, czy możliwość podpięcia i skrócenia tych elementów garderoby nawet o kilka centymetrów.

Oczywiście sprzęt możesz wypożyczyć. Jeżeli wybierasz się z dzieckiem na narty do Białki Tatrzańskiej, pamiętaj, że znajdziesz tutaj mnóstwo wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Możesz więc bez problemu wypożyczyć dla dziecka buty narciarskie, narty, a nawet kask. Takie rozwiązanie to również pewność, że sprzęt jest odpowiednio przygotowany do zjazdów.

Jak przygotować dziecko na kurs narciarski?

Bardzo ważnym krokiem, którego nie możemy pominąć, jeżeli chcemy zapisać nasze dziecko na lekcje narciarstwa, jest uświadomienie dziecka. Dziecko musi wiedzieć że wybiera się na narty i oddasz je w ręce instruktora. Warto pokazać mu filmiki z Internetu, na których zobaczy swoich rówieśników podczas takiego kursu. Wytłumaczmy dziecku że będzie brało udział w kursie z rówieśnikami lub w lekcjach indywidualnych, w zależności od tego, co dla niego wybraliśmy. Możemy też pomóc naszemu dziecku przygotować się do kursu, na przykład przez założenie cięższych butów, co przygotuje go na chodzenie w butach narciarskich.

Jaki rodzaj szkolenia narciarskiego wybrać dla dziecka?

A jaki rodzaj szkolenia wybrać dla naszego dziecka? lepsze będą lekcje indywidualne, kurs trzydniowy, a może feryjny kurs pięciodniowy. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna. O tym co najlepiej sprawdzi się dla dziecka, możemy zdecydować biorąc pod uwagę jego wiek, umiejętności, sprawność fizyczną i otwartość na inne osoby. Są dzieci, które potrzebują więcej uwagi instruktora i są też takie, które najlepiej uczą się w grupie rówieśników. Najważniejsze, żeby twoje dziecko czuło się dobrze podczas kursu i czerpało z niego radość.

Ważnym aspektem jest również wybór instruktora lub szkoły narciarskiej. Pamiętaj aby zawsze korzystać z usług licencjonowanych szkół oraz instruktorów posiadających odpowiednie uprawnienia do pracy z dziećmi.

Co robi rodzic w czasie, kiedy dziecko jest na kursie narciarskim?

Wspieranie dziecka podczas kursu jest bardzo ważne, jednak pamiętaj aby i tu nie przesadzić. Dziecko które szkoli się pod okiem instruktora musi mieć przestrzeń i swobodę. Pamiętaj że w czasie lekcji dowodzi instruktor, staraj się więc, powstrzymać od dodatkowych uwag kierowanych w stronę dziecka, ponieważ może to przynieść odwrotny do zamierzonego efekt i w rezultacie zniechęcić dziecko do dalszej nauki. Pozwól mu na naukę w swoim tempie, a instruktor o wszystko zadba.

Jaki wiek jest najlepszy, aby rozpocząć naukę jazdy na nartach?

Tutaj odpowiedź będzie podobne jak w przypadku kursu który chcesz wybrać dla dziecka. Wszystko zależy od jego predyspozycji, chęci, odwagi i pewności siebie. Na pewno dzieci które mają mniej niż 4 lata powinny korzystać z lekcji indywidualnych. Instruktor ma wtedy możliwość skupienia się tylko i wyłącznie na jednym dziecku co zwiększa efektywność i bezpieczeństwo nauki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

To, o czym z pewnością warto pamiętać wybierając się na narty z dzieckiem, to konieczność wykupienia karnetu narciarskiego. W naszej szkole dzieci, które biorą udział w kursach pięciodniowych mogą zakupić skipass w specjalnej cenie. pamiętaj też, że niezależnie od tego, jaki rodzaj szkolenia wybierzesz, w Snow Club nie musisz stać w kolejkach na wyciągu. Nasi kursanci przechodzą bramkami dla instruktorów. To pozwala maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na szkolenie.

Narty to wspaniała forma aktywności! Warto pielęgnować w dziecku pasję do sportu już od małego i warto dobrze się przygotować do naszej pierwszej narciarskiej przygody. To, w jaki sposób będzie wyglądała pierwsza lekcja narciarstwa naszego dziecka, może rzutować na jego sympatię do tego sportu w przyszłości. Zadbajmy więc, aby pierwsze szkolenie narciarskie było świetną przygodą, ekscytującym doświadczeniem i radością z przebywania na stoku. W tym miejscu, szczególnie polecamy Ci 5 dniowe feryjne kursy z Kaniusiem, które połączone są z zabawą i wspólną integracją. Podczas tego kursu, dzieci biorą udział w ognisku i zawodach narciarskich, otrzymują specjalne dyplomy i upominki, a dodatkowym motywatorem do dalszej nauki jest Kaniusiowy Indeks Małego Narciarza, w którym instruktorzy na koniec kursu opisują zdobyte przez dziecko umiejętności, dzięki czemu w kolejnym sezonie wiedzą, od czego zacząć naukę z dzieckiem.

Mamy nadzieję, że w tym krótkim artykule zawarliśmy kilka bardzo pomocnych wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie ci się przygotować na to wielkie wydarzenie w życiu dziecka. A jeżeli masz jakiekolwiek pytania, zadzwoń lub napisz do naszej szkoły, a chętnie Ci pomożemy!

Do zobaczenia na stoku!

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004

  Kontakt

  • +48 663 878 339
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Białka Tatrzańska, Kaniówka 19 E
  © 2023 Snow Club - Profesjonalna Szkoła Narciarska